Diş fırçalama

Beren diş fırçalamaya ne kadar erken başlarsa biz de o kadar mutlu olacaktık. Planımız, Beren daha 5 aylıkken diş fırçalamaya başlamaktı.

Beren diş fırçalamaya ne kadar erken başlarsa biz de o kadar mutlu olacaktık. Planımız, Beren daha 5 aylıkken diş fırçalamaya başlamaktı. Acaba 5 ay çok mu erken diye düşünürken, Oral-B’nin bebekler için üretilmiş Stages serisi fırçalarını gördük. Üzerinde 4-24 ay arası bebekler için uygun olduğu yazıyordu. Bu fırçayı aldık. İlk aşamada macun kullanmadan fırçalamayı önerdi doktorumuz. (Doktorumuz aslında sadece temiz bir tülbent ile dişetlerine masaj da yaparak temizlemeyi önermişti.) Ama uzunca bir süre diş fırçalamayı düzene sokamadık. Beren ya diş fırçalama zamanından önce uyuyordu ya da başka bir nedenle, erteleniyordu sürekli. Aradan bir süre geçti, doktorumuza “ne zaman diş macunu kullanmaya başlayalım?” diye sorduk.  O da  florür içermeyen bir diş macunu kullanabilirsiniz dedi ve biz de Dentinox Nenedent-Baby diş macununun uygun olduğunu düşünerek  kullanmaya başladık. Bu arada normal diş fırçası kullanmadan önce  parmak diş fırçası kullandık.

Şimdi artık diş fırçasını eline alır almaz, ne yapması gerektiğini biliyor. Biz de diş fırçalamanın gerekli bir şey olduğunu ve anne-baba da yapıyor düşüncesini benimsetmek için kendi dişlerimizi fırçalarken Beren’i de yanımıza alıyoruz. Bu davranışın faydası oldu. Artık dişlerimizi fırçalamaya güle oynaya gidiyoruz. Sık sık dişlerimizi birlikte fırçalıyoruz.