İlk diş dolgusu

Kuzumun dişlerindeki küçük kahverengi noktacıklar büyümeden önlemini alabilmek için kontrole gittik. İlk kontrolde yaklaşık 6 ay daha beklememiz gerektiğini öğrendik

Kuzumun dişlerindeki küçük kahverengi noktacıklar büyümeden önlemini alabilmek için kontrole gittik. İlk kontrolde yaklaşık 6 ay daha beklememiz gerektiğini öğrendik ve müdahale edilmedi. Pedodontist Çiğdem Şekerci ile 2012 sonuna denk gelen randevumuzu yaklaşık bir ay öteledik.

Yeni yılın ikinci haftasında muayenehanesinde ilk diş dolgusu için sıramızı bekledik. 13.30’daki randevumuza yaklaşık 1,5 saat sonra girebildik. O gün yağmurlu bir gündü ve içerisi çok kalabalıktı. Hastalar çocuk olunca istenen saatte işlemin bitmesi de beklenmiyor doğal olarak.

Beren orada beklemekten sıkıldı. Etraftaki oyuncaklar arasında bulduğu bir topla oynadık beklerken. Dergileri karıştırdık, yerde duran balon sandığına takıldı gözü sonrasında. Beklerken ben de nasıl bir ortamla karşılaşabileceğini ve neler olacağını anlattım. Oyun hamurlarıyla yaptığımız dolgular ve tedaviler gibi olacağından bahsettim. Çok daha önce annesinin aldığı bir kitapta da bir dişçide neler olup bittiğini anlatan resimler vardı. Onu da hatırlattım Beren’e. İkimiz de hazırdık. Beren daha çok küçükken kendi diş hekimime de birlikte gitmiştik bir ara. Orada da o konforlu koltuğa oturmuştu ve çok sevmişti aşağı-yukarı hareketini.

Sıra bize geldi neyse ki de, içeriye girdik. Beren hemen oturdu koltuğuna, daha önce gelip kontrolde de gördüğünden, rahattı.

Çiğdem hanım da Beren’i o şekilde görünce sohbetle karışık, kullanacağı aletleri gösterdi. Eline biraz su püskürttü ve bir yandan da vakumladı. İşte bu kadar acıyacak diyerek Berenle yan yana iki dişin dolgusu işlemine başladı. İlk başta çok iyi gitti ama ortalarına doğru kuzucuk biraz gözyaşı döktü. Uyuşturucunun etkisi dudaklarını da kapsayınca biraz endişelendi. Dudaklarının şiştiğini düşünmüş. Bir ayna işleme devam etmemizi sağladı. Çiğdem hanım en uslu hastamız sensin diyerek Beren’i sevindirdi ve sakin durup kendisine yardımcı olduğu için oyuncak bir bebek hediye etti. Bebek de alışık olduğumuz türden değildi. Kendisi gibi hamileydi. (Allah sağlıkla kavuştursun.)

Diğer başka bir çürük için de 10 gün sonrasına randevu aldık ve Beren de ben de memnun olarak oradan ayrıldık.

İlk diş dolgusu” hakkında yorum

  1. canım teyzemmmm büyüklerin bile ürpererek oturduğu o dişçi koltuğunda bu kadar büyük bir cesaretle oturmanı hayretle seyrettim bebeğim … sana kocamannnnn bir aferim teyzelerin kuzusu inşallah sadece kontroller için oturursun o koltuklara allah sana sağlıklı uzun ömürler versin yavru kuşumuz bizim

Yorumlara kapatıldı.