4+4+4

Yasa ilk çıktığı zamanlarda tartışılan, yaz döneminde ara verilen ve okulların açılmasına bir hafta kala yeniden alevlenen 4+4+4 eğitim sistemi

Yasa ilk çıktığı zamanlarda tartışılan, yaz döneminde ara verilen ve okulların açılmasına bir hafta kala yeniden alevlenen 4+4+4 eğitim sistemi devreye girdi. İlk öğretime yeni başlayacak olanların adaptasyonu için bir hafta önceden başladı.

Bununla beraber ana okuluna devam edecek olanlar da aynı anda okuldalardı ve bu gruptaki öğrencilerden biri de bizim kuzumuzdu.
Sabahleyin annesi ile birlikte erkenden okul yoluna koyuldular. Bir süre sonra ben de okula gittim. Ana okulu kısmında bekleyen birkaç anne-baba vardı. Diğer çocukların ebeveynleri çok daha erken saatlerde çocuklarını sınıfına teslim edip gitmişlerdi.

Beren ve arkadaşı Özgü, okulun bahçesindeki parkta birlikte koşturup duruyorlardı. Beren annesi ile birlikte aynı okula gideceği için de biraz şanslı olan çocuklardan bir ölçüde. Özgü de öyle. Onun da annesi aynı okulda.

Beren’i “Beyaz Sınıf” diye adlandırılan 5 yaş grubuna, öğretmenlerine teslim ettik. Sonrasında camın arkasından bir süre izledik. Beren sanki çok uzun zamandır alışık olduğu bir yermiş gibi girdi içeriye. Oturdu sandalyesine ve eline geçirdiği boş beyaz kâğıt ve boyalarla başladı bir şeyler karalamaya. Hiç başını kaldırmadan harıl harıl boyama yaptı. Biz o arada koridorda Özgü’nün babası ile sohbet ettik. Birlikte çay içtik. Annesi ile binanın diğer bölümlerini, yemekhane, oyun alanı ve WC’ler gibi yerleri gezdik. Bahçesine çıktık geldik ve Beren hâlâ aynı pozisyondaydı. O esnada sınıfa katılacak olan birkaç çocuk da velileriyle birlikte koridora geldiler ve sınıfın kapısı açıldı. Beren tam karşımızdaydı ve gülümseyerek izledik. Anne ve baba olarak da sevindik. Tam eğilip birbirimize Beren hakkında bir şeyler söylerken, Beren’le göz göze geldik. Boyalarını bıraktığı gibi, kaptı kâğıdını geldi yanımıza. “Anne bu senin için” dedi. (Ben okula gelmeden önce keçeli kalemlerle yaptığı başka bir resmi, bana vermişti. Sınıfa girmeden hemen önce.) Bir resim de annesi için yapıverdi oracıkta.

Bina dışına çıktık üçümüz birlikte. Beren’in okul için gerekli alışverişini yapmak için ayrılmış bölüme doğru ilerledik. İlk gün olması nedeniyle kalabalıktı. Beren memnundu ama hâlinden. Biraz ilerideki binaya girdik ama hareket etmek mümkün değildi. Sıcak da bir yandan bastırınca annesi Beren’in bedenine uygun olanları seçerek bir poşete doldurdu ve bir kenara ayırdı. Diğerleri için de uygun olan başka bir gün yeniden gitmeyi kararlaştırdık. Beren’i yeniden sınıfına bıraktıktan sonra annesi kendi binasına gitti ve ben de işyerine dönmek üzere çıkışa doğru ilerledim.