Beren ve aydede :)

Karşılaştığımız tüm olayları anlatmaya ve nesneleri Beren’e öğretmeye çalışıyoruz. Havanın açık olduğu bir gece ay, Beren’in dikkatini çekti. Ay etrafı aydınlatacak

Karşılaştığımız tüm olayları anlatmaya ve nesneleri Beren’e öğretmeye çalışıyoruz. Havanın açık olduğu bir gece ay, Beren’in dikkatini çekti. Ay etrafı aydınlatacak kadar parlaktı. Beren parmağıyla işaret etti ve onun bildiği bir şeye, “ışık”a benziyordu. Onun da bir ışık olduğunu sanarak sevindi. Beren’e onun bir ışık olmadığını, ay olduğunu anlatmaya çalışırken, sadece “ay” sözcüğü çok kısa kaldı. Aydede diye öğrettik biz de kızımıza. Demek ki büyüklerimiz de aynı sorunla karşılaşmış, hepimize yıllar önce “aydede” olarak öğretmiş.

Beren artık aydedeyi çok seviyor. Okuduğu(!) kitaplarda gördüğünde, battaniyesinin üzerinde gördüğünde, mama kutusunun üzerinde gördüğünde bizimle paylaşıyor. Oyuncakları arasında, gündüz depoladığı ışığı gece yansıtan bir aydedesi de var. Ne zaman gece dışarıya çıksak, başını kaldırıp aydedeyi arıyor bebeğim. Ocak ayının son haftası ile Şubat ayının ilk haftası  içinde uzunca bir süre soğuk havalar nedeniyle çok fazla dışarıya çıkamadık. Çıktığımız bir kaç günde de Beren aydedesini göremedi. Evde geçirmek zorunda kaldığımız süreleri iyi değerlendirmek amacıyla, Beren’in de hoşuna gideceğini düşünerek, “Madagascar 2 – Escape Africa” animasyon filmini aldık. Üçümüz de televizyonun karşısına geçtik. Film başladı. Filmin yapımcısı olan DreamWorks Animation SKG şirketinin kısa giriş bölümüne takıldı Beren. Çünkü orada dede vardı. Aydede 🙂 Aşağıda videosunu izleyebileceğiniz bu giriş kısmını, tekrar tekrar izledik. Ta ki Beren’i aydede uyudu diyerek ikna edene kadar.

Madagascar 2’deki DreamWorks Animasyon’un giriş kısmı
[flashvideo filename=https://www.gulkokan.com/wp-content/uploads/2010/02/madagascar2.flv /]

Beren ve aydede :)” hakkında 3 yorum

  1. Canım Özgürüm sen de “aydede” demeyi öğrendikten sonra, sana öğrettiğimizi, kızın biraz daha büyüsün konuşması netleşsin ona da öğreteceğim. Ama merak ediyorum, senin gibi yarıda kesip “ben yicemmmmmm” diyecek mi? “Aydede evin neerde..köprü üstünde..tavuk al yağa batır sen yemezsen bana getir :)”

    1. Teyzem şimdiden başladık biz ona, gece aydedeyi gördüğümüzde birlikte söylüyoruz kızımla…

Yorumlara kapatıldı.