Biip biip!

Bebeklerde en çok korkutan şeylerden biri de yüksek ateştir. Beren doğmadan önce Chicco’nun koltuk altı ateşölçerini almıştık. Sekizinci ayda rahatsızlanıncaya kadar hiç

Bebeklerde en çok korkutan şeylerden biri de yüksek ateştir. Beren doğmadan önce Chicco’nun koltuk altı ateşölçerini almıştık. Sekizinci ayda rahatsızlanıncaya kadar hiç ihtiyacımız olmamıştı. İlk kez kullanmamız gerekti, ateşini ölçmek istedik. Çok kolay olmadı tabi bu. Doktorumuz Beren’e daha önce,  ateşi yükselmeye başladığında ilk önlem olarak kullanabileceğimiz ateş düşürücü şurup olarak Calpol vermişti. Bir yandan bu şurubu içirmeye çalışırken, diğer yandan da koltuk altı sıcaklığını ölçmeye çalışınca, zaten keyifsiz olan kuzucuğum, dayanamaz oldu bu işkenceye(!) Biz ikisini bir arada yapınca, yoğun bir baskı altında hissetti sanırım kendisini. Daha şurubun şişesine elimizi uzattığımız anda, başlıyordu ağlamaya. Termometre de kutusundan çıkmaya görsün. Bir süre telkin etmeye çalıştıysak da başarılı olamadık. Ne zaman elimizi çektik herşeyden, o zaman ikna oldu ve sustu. O andan sonra anladık ki başka bir çare bulmalıydık ateşini ölçmek için. Sekizinci aydan bugüne kadar aklımızdaydı başka bir ateşölçer almak ama ancak şimdi fırsat bulabildik. Elimizin altında bulunmasında fayda var. Umarım kullanmak gerekmez.

Biraz araştırma yaptıktan sonra saniyeler içerisinde sonuç veren kızılötesi termometreleri gördük. Alından, kulaktan ya da her ikisinden birden ölçebilenler mevcut. Bizim için saniyeler değil aslında milisaniyeler olsa biz daha mutlu olacaktık. Çünkü bebeğimin o yüz ifadesi dayanılır gibi değildi. Ama ne yazık ki piyasada en kısa sürede ölçenler 1-2 saniye düzeyindeydi. Alından ölçüm yapabilen Weewell’in WTF 320 modelinin uygun bir seçim olduğunu düşünerek satın aldık. Benim meraklı kızım kutusundan çıkarırken ne olduğuna baktı. Onun ateşölçer olduğunu söyledim. “ateşine bakalım mı babacım?” sorusuna, eminim geçmiş günleri hatırlayarak cevap verdi; hayır! 

Bu termometre ile de ölçemeyeceksek ateşini başka türlü nasıl öğrenecektik? Ateşölçeri açınca çıkan “biip” sesi vardı. Bu ses bize çok yardımcı oldu. “ateşine bakalım mı babacım?” sorusu “biip yapalım mı babacım?”a dönüştü. Keyfi yerindeyken bir kaç alıştırma yaptık. Ne amaçla kullanıldığını bildiğinden temkinli yaklaştı. Önce kendime yaptım bir kaç kere, o arada Beren’e gülerek. Yetmedi anne de yapsın dedi. Anne de yaptı aynısını. Tekrar bana, sonra anneye derken gitti geldi ateşölçer anneyle baba arasında. Biip sesimiz de her ölçümde bize eşlik ediyor tabi. Sonradan sonraya inandı artık zararsız bir şey olduğuna ve biip sesini duymak için aldı elimizden ateşölçeri bastı defalarca düğmesine. Hoşuna gitti. Bir bip sesinin bizim için çok önemli olacağı aklımıza gelmezdi.

Beren’in ateşölçerle ilgili herhangi bir şüphesi kalmadı artık. Son zamanların favori oyuncağı oldu. Uyumadan önce bebekleriyle oynarken bir de bu çıktı. Biip biip yapıyoruz Beren’e. Anneye de, babaya da tabii ki. Sonra bırakıp uyku için hazırlanıyoruz.