Bu benim şarkım olabilir mi babam?

Beren’le birlikte bir hafta boyunca babaanneye gide gele, Beren de artık bir gün “ben burda kalmak istiyorum” dedi. Çünkü sabah

Beren’le birlikte bir hafta boyunca babaanneye gide gele, Beren de artık bir gün “ben burda kalmak istiyorum” dedi. Çünkü sabah çıkıyorduk evden, akşam geç saatte dönüyorduk. Gittiğiyle geldiği zaman arasında sadece uyumak için eve gidiyormuş gibi oluyordu. Dönüşte zaten uykusunu almış, yemeğini yemiş ve şurubunu içmiş oluyordu.
Dedesiyle tüm gün güneş almış sıcacık oturma odasına geçip oyun oynarken, bir yandan meyvesini yiyip, bir yandan da Upsy Daisy’sini (Berence; apcipci) izliyor göz ucuyla.
Baba geldi haberini alınca ne ile ilgileniyorsa bırakıp, hemen koşup sarılıyor boynuma. O an “O an” oluyor benim için. Yine de ayrılmak istemediğinde babaannesinden, bir şekilde konuyu değiştirmek gerekli. Giderken markete uğrayalım ya da arabada sevdiğin müzikleri açalım mı gibi…

Sevdiği müzikler, ya daha önce bahsettiğim, “renk” veya “inek” oluyordu. Son zamanlardaki favorimiz Mommy and Me adlı toplam 100 parçalık albümler… Tek bir CD’ye sığdırdığımız tüm şarkıları dinliyoruz. Arabada dinlediğimiz tek CD bu oldu.

Artık gitme vakti babacığım hadi hazırlan da evimize gidelim dedikten sonra kızımın, oyuncaklarına dönüp; “siz burda bekleyin, ben sonra yine gelicem” diyerek vedalaşmasından sonra, sadece çantasını alıp aşağıya iniyoruz. Kapıdan çıkmadan da son bir kez babaanne ve dedeyi öperek el sallıyoruz.

Arabaya binerken de, “emniyet kemerini bağlamayı unuttun babam” diye beni uyarması da ayrı bir nokta. Daha önce bir kere gerçekten unutarak direksiyona geçtiğim bir günde bana bunu söylemişti. Şimdi ise “unuttun babam” derken aslında “unutmuştun” demek istiyor. 🙂

Bu faslı da geçtikten sonra, arka taraftaki tavan lambasını yakmaya geliyor sıra. Onu da çözdükten sonra, eveet kızımın sevdiği müzikleri açalım diyerek, başlıyoruz eve kadar sürecek keyifli yolculuğumuzun hazırlığına. O sırada çalmakta olan yarım kalmış müzik çok hoşuna gidiyor Beren’in. “Babacım baştan açar mısın?” diyerek yoğunlaştırdı ilgisini. Hemen dedim kızım hemen… Açtık en baştan şarkıyı ve şarkının ortasında; “bu benim şarkım olabilir mi babam?” sözüyle gülümsememi sağlayan kızımı, olsun babam olsun bu senin şarkın olsun, bitince yeniden dinleyelim olur mu diyerek sevindirmek ve gözlerindeki o ışıltıyı görmek bambaşka bir duygu. Nasıl anlatılır, nasıl tanımlanır hiçbir yolu yok. Kıyamam sana bebeğim ben!

Beren’in şarkısı olan şarkı da işte bu; kendisi gibi bir kuzu hikâyesi…

Bu benim şarkım olabilir mi babam?” hakkında yorum

  1. Emniyet kemerini hatırlatan, sevdiği müzikleri tekrar dinlemek isteyen akıllı kuzumuz maşallah sana. Allah korusun yavrum seni.

Yorumlara kapatıldı.