Korku dolu günler

Sitemizde flickr albümlerimize de yer vermek amacıyla  2 Şubat’ta yeni bir eklentiyi denemek için çalışma yaparken, tamamen kendi hatama bağlı olarak, sitemiz geçici olarak ulaşılamaz oldu.

Sitemizde flickr albümlerimize de yer vermek amacıyla  2 Şubat’ta yeni bir eklentiyi denemek için çalışma yaparken, tamamen kendi hatama bağlı olarak, sitemiz geçici olarak ulaşılamaz oldu. Eklentiyi denerken, acaba bu da neyin nesi deyip kurcalarken oldu bütün bunlar. Çok rahat değişiklik yapıyordum, çünkü yedeğim vardı. (Var olduğunu düşünüyordum.) Web alanından tüm dosya ve klasörlerin kopyalarını almıştım. Bunları almak hiç almamakla aynı şeymiş. Tecrübeyle öğrenmiş bulunuyorum. Tabi bunları öğrenmeden önce, nasıl olsa yedeklerim var diye düşünerek, ulaşılamaz siteyi kurtarmaya giriştim. Web alanında bulunan tüm dosya ve klasörleri, elimdeki yedeklerle(!) değiştirdim. Bunu yapınca da eskiyle yeni birbirine girdi. Bu davranış sonucu iş daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı. Kaş yapayım derken göz çıkarmak tam anlamıyla gerçekleşmiş oldu.

WordPress’te kullanılan bir de MySQL veritabanları var. Onların yedeklerini almamıştım. Verilen yanlış bir kararla o veritabanlarını da silince, en başa döndük. Yapacak bir şey kalmadı..diye düşünürken yardıma hosting firmamız turkwebhosting‘in yetkilileri koştu. Meğer onlar bizi bizden daha fazla düşünüyorlarmış. Yedeklerimiz günlük ve haftalık olarak düzenli bir şekilde alınıyormuş. 2 Şubat akşamı yaptığım düzeltme(!), yedekleri geri yükleme işlemlerinden sonra, baktım ki olmayacak, e-posta yoluyla yardım istedim. Yaklaşık üç gün süren yazışmalar ve çalışmalardan sonra, yedeklerime ulaşabileceklerini, siteyi geri yükleyebileceklerini söylediler. Onlar da sunucuların bulunduğu Orlando’daki yetkililerle görüşerek teyit aldıktan sonra, isteğim üzerine 1 Şubat tarihli veritabanına ulaştıklarını bildirdiler. İkinci bir talep olarak, yapılabiliyorsa eğer, 1 Şubat tarihli tüm site yedeğinin yeniden yüklenmesini rica ettim. Sonrasında ben de merakla gelecek mutlu haberi bekliyordum. Bilgisayarım gece boyunca açıktı. Ara sıra kalkıp e-postalarımı kontrol ediyordum. 5 Şubat sabahı beklediğim o e-posta gelmişti ve okuduklarıma çok sevindim. Hemen adres çubuğuna gulkokan.com yazıp enter’ladım. Geçen 1-2 saniye bile çok uzun bir zamandı. Gördüm ki sitemiz %100 geri gelmişti. Hemen eşimle paylaştım. Sitemiz sadece 2 aydır yayındaydı. Ama geriye dönüp tekrar o duygularla yazı yazmak mümkün değildi. O anda acaba 2 yıldır yazıyor olsaydım diye düşündüm. Çok zor. Şükürler olsun şu anda sitemiz düzgün bir şekilde çalışıyor.