Öksürük mevsimi

Yazı yazmayalı tam bir ay olmuş. Temmuz ayını yazısız geçirmeyelim. (: Yaz mevsiminde daha mı çabuk geçiyor günler ne? Son

Yazı yazmayalı tam bir ay olmuş. Temmuz ayını yazısız geçirmeyelim. (: Yaz mevsiminde daha mı çabuk geçiyor günler ne? Son 15-20 gündür bende bir kuru öksürük başladı. Daha önce de olmuştu, bir kaç gün öksürük şurubu kullandım, sonrasında kesildi ve bir daha da olmadı. Yine böyle başlayan öksürük için eczaneden bir şurup (Kreval) aldım, yanında bir de boğaz için sprey (Tantum Verde) aldım. 2-3 gün sonunda bir değişiklik hissetmediğim için en iyisi bir doktora gideyim dedim. KBB uzmanına şikâyetimi anlattım. Actidem öksürük şurubu ve Kloroben boğaz spreyi verdi. Bu kez onları kullanmaya başladım ve günde 3 kez 10 ml bu şuruptan kullandım. Bu şurup da 5 gün sonra bitti. Epey bir düzelme olmuştu, ama öksürük hâlâ devam ediyordu. Bu arada ıhlamur, sıcak süt-bal-limon karışımları, zencefiller ve ne kadar farklı yöntem varsa hepsini denedim. Her gün e-postalarla yüzlerce kişiye ulaşan sağlıkla ilgili püf noktalarından, aklımda kalan bir şeyi denedim; yatarken ayak tabanlarıma Vicks sürüp çorap giyerek yattım. Yüzde yüz çözüm olacağı söylenen bu tavsiye de işe yaramadı. Daha sonraki bir günü şurupsuz ve spreysiz geçirdim, o gün sabahtan akşama kadar ıhlamur içtim. Ihlamurdan çok umutluydum ama o da beni hayal kırıklığına uğrattı.

Son kez üçüncü bir şurubu denemek istedim. Eczaneye uğradım ve Actidem’i bitirdim, hâlâ öksürüyorum dedim. Sinecod diye başka bir şurup aldım. Zaten Actidem için de reçete gerekiyormuş. Ben de kullandığım 5 günü neden sürekli uyuklayarak geçirdiğimi merak etmiştim…

Artık bütün her şeye son verdim. Sadece sıcak şeyler içiyorum. Antalya’da Temmuz ayında suyu bile soğuk içmiyorum. Ama öksürük devam ediyor.

Benim çektiğim eziyet yetmezmiş gibi, üstüne üstlük şimdi de Beren öksürükle mücadele ediyor. Öksürük başlamadan önce 3-4 gün ateşlendi, sürekli kontrol altında tuttuk. Ilık duş aldırarak, vücudundaki ısıyı rahatça dışarıya atabilmesi için serin ve nemsiz bir ortam sağlayarak ve bunlarla birlikte ateş düşürücülerle destekleyerek bu dönemi atlattık.

Şimdi ise doktorunun tavsiyesi üzerine Beren şu anda iki şurup (Mukotik ve Zitromax) birden içmeye başladı. Baba bir yandan kızı bir yandan sürekli öksürükle uğraşıyoruz.

İnternette yaptığım bir kaç sayfadaki araştırmalarda, öksürük şurubunun çocuklar için çözüm olmadığını, aksine tehlike bile oluşturabileceği şeklinde yazılarla karşılaştım. Tabii ki bunları biraz daha derine inerek, araştırarak sağlıklı bir bilgi edineceğiz. Benzer şekilde yetişkinlerde de öksürüğün 7-10 gün içinde geçmemesi halinde doktorlar, daha kapsamlı bir kontrol yapılmasını, altta yatabilecek çeşitli rahatsızlıkların erken teşhisinin çok önemli olduğunu söylüyorlar.