Resim

Minik tatlı tavşanımla cumartesi öğleden sonra buluştuk. Babaannesi de kuzenimdeymiş o gün. Uzun süredir Beren’i görmeyen herkes de oradaydı ve

Minik tatlı tavşanımla cumartesi öğleden sonra buluştuk. Babaannesi de kuzenimdeymiş o gün. Uzun süredir Beren’i görmeyen herkes de oradaydı ve biz de oraya gittik. Kuzenimin de doğum günüydü bir de o gün. Yaş pasta da vardı bu nedenle. Bunun yanında börekler vs. Beren de mum üflemeyi çok sevdiğinden onunla birlikte Elifsu da üfledi mumu.

Bebeğimin yapmak istediği ve yaptığı resimlerde bir güneş ve bir ev ile birlikte ağaçlar ve çiçekler kesinlikle yer alıyor. Bunlarla ne anlatmak istediği hakkında düşünüp konuşacak olursak türlü anlamlar çıkarılabilir ama sadece kızımın yapmak istediği ve üzerinde yoğunlaşmak istediği resim olarak da görülebilir. Belki de yalnızca bunları “resmetmeyi” seviyor olabilir.

Pazar günü kızımla evde oturmayı genellikle tercih etmiyoruz ama eğer Beren ev içinde odadan odaya koşarak oyuncaklarını sağa sola dağıtarak zaman geçiriyorsa evden çıkmak istemiyordur. Ben de her fırsatta olabildiğince dışarıda vakit geçirerek farklı olaylarla karşılaşıp bunlar hakkında konuşmayı seviyorum kızımla. Birlikte konuları geliştirip, neyin nereden geldiği noktasına kadar iniyoruz bazen.

Bu kez Beren’in küçüklüğünden beri sıklıkla gittiğimiz Shemall AVM’ye gittik. Uzunca bir süredir de gitmemiştik. Aslında gitmişken de birkaç işi bir arada halledelim hem de Beren de sıkılmasın düşüncesi ile adımımızı attık içeriye. Alt kata inmeden önce yeni tadilattan çıkmış Tchibo mağazasına girip çıkalım dedik. Beren doğruca hedefe kilitlendi sanki daha önceden bir keşif yapmış gibi. Arka tarafta simli kalemlerden bir paket aldı hemen. Bunu istiyorum diye. “Bu ne kızım, bu boyalardan vardı senin?” şeklindeki acaba nasıl bir cevap verecek sorusuna, “baba bu boya değil, simli kalem” cevabını aldım. “Hımm. Güzel!” dedim içimden. “Tamam, alıyoruz.” Daha sonra alt kata indik artık.

Aldığımız bu simli kalemlerle, bir hevesle eve geldik ve yazının başında bahsettiğim resimleri yapmaya başladı Beren. Bir iki kâğıdı resmi tam beğenmediğimiz için kaldırdık. Yeni bir kâğıda geçtik. “Baba birlikte yapalım” isteğinden sonra miniğim, “bir ev yapmanı istiyorum” dedi. Çatısından başladık. “Üçgen yap!”

Geliştirdik sonrasında evimizi, mavi pencereleri ve kapısını da yaptıktan sonra, sıra evi renklendirmeye gelmişti ve kırmızı seçimiyle bu iş Beren’indi. “Kurumasını beklememiz gerekli” diyerek bir kenara kaldırdık resmimizi, öylece bir sonraki haftayı bekleyecektik.